Kapadokya Gezi

Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış olan Strabon Geographika adıyla yazmış olduğu kitabında Kapadokya'yı; doğuda Malatya, batıda Aksaray, güneyde Toros Dağları ve kuzeyde Doğu Karadeniz'e kadar uzanan bir bölge olarak sınırlandırır. Kapadokya; Kayseri, Niğde, Aksaray ve Kırşehir’in şehir merkez noktalarından çizilen dörtgen ve merkezinde Nevşehir’in olduğu coğrafyaya verilen isimdir. Günümüzde Kapadokya denilince ilk olarak peribacaları, kaya kiliseleri ve yeraltı şehirlerinin en yoğun olduğu Ürgüp (Başhisar), Ortahisar, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Avanos, Gülşehir, Derinkuyu, Kayseri-Soğanlı ve Aksaray-Ihlara vadisi akla gelmektedir.

M.Ö. 2000'lerden başlayarak Hititler bölgeye yerleşmiş ve yerli halk Hattilerle kaynaşarak Büyük Hitit İmparatorluğunu kurmuşlardır. Bu dönemde Kayseri yakınlarında bulunan Kültepe (Kaneş) Asur Ticaret Kolonilerinin önemli bir ticaret merkezi durumundadır. M.Ö. 1200'lere kadar hüküm süren Hitit İmparatorluğunun yıkılmasından sonra Geç Hitit Devletleri kurulmuştur. Friglerin Geç Hitit Devletlerine son vermesinden sonra Kimmerlerin, Medlerin ve M.Ö. 547'den itibaren ise Perslerin hâkimiyetinde kalmıştır. Persler Anadolu'yu Satraplık adı verilen bölgelere ayırarak yönetirler. Bu bölgelerden biri olan bugünkü Kapadokya bölgesine ise Hititlerde Khepat Ukh olarak kullanılan bölge adı, Pers dilinde Katpatuka adını alır.

Adres

Cumhuriyet Meydanı No:1 Urgup/Nevsehir/Turkey Pupa Turizm

Telefon

0539 211 49 09

E-Posta

info@kapadokyagezi.net

Web Sitesi

Sosyal Medya

GALERİ

Sizin için seçtiklerimiz.

DİĞER Grup Şirketleri

Noss Group, Kapadokya'nın göz kamaştıran manzarasıyla öne çıkan otel, restoran ve balon markalarını bir araya getiriyor. Sıcak misafirperverliğimiz, lezzetli yemeklerimiz ve unutulmaz balon turlarımızla unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyoruz. Sizi keşfetmeye davet ediyoruz!

Bize Ulaşın

Kavaklıönü Mah. Atatürk bulvarı No: 57 Daire: 06 Ürgüp Nevşehir

0384 341 44 24

info@nossgroup.com